ای مگ

سلامت بمانید… تاثیرات غذا بر سلامت انسان

تاثیرات غذا بر سلامت انسان

تاثیرات غذا بر سلامت بدن

انسان برای زنده ماندن و به خاطر حفظ سلامت جسمی و روحی باید هر روز چند وعده غذا بخورد. بنابراین ضروری است هنگام تهیۀ مواد غذایی و مصرف آنها نکاتی را رعایت کند، تا غذاها افزون بر رفع گرسنگی، نیازهای جسمانی، و حتی آرامش روانی را تأمین کنند؛ زیرا عدم رعایت بهداشت غذایی یا مصرف نکردن بعضی مواد یا افراط در آنها حتی ممکن است موجب مرگ زودرس یا کوتاهی عمر شود. لازم است تاثیرات غذا بر سلامت انسان را جدی بگیرید

مواد غذایی مختلف معمولاً حاوی ترکیبات زیر هستند:

  • قندها
  • چربیها
  • پروتئینها
  • ویتامین ها
  • مینرالها

هر کدام از مواد ذکر شده برای رشد و نمو و سلامت ماندن نه تنها ضروری است بلکه نقش حیاتی دارند اما زیاده روی در مصرف آنها خطرناک بوده و شخص را به بیماریهای مختلف مبتلا می سازد.

زیاده روی نکنید!

تاثیرات غذا بر سلامتی

از تاثیرات غذا بر سلامت بهتر است بدانید که زیاده روی در مصرف قند سبب می شود تا فرد استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری دیابت « قند » و ازدیاد چربی خون پیدا کرده و در سوخت و ساز بدن بی نظمی ایجاد شود.

زیاده روی در مصرف چربی باعث افزایش تری گلیسیرید و کلسترول در بدن شده و بافت چربی بر سطح احشاء داخلی و عضلات اسکلتی نیز افزایش می یابد و افزون بر چاقی و اضافه وزن، زمینۀ بروز اختلالات قلبی عروقی و گوارشی فراهم می شود که سلامت شما را به خطر می اندازد

مصرف زیاد پروتئین سبب بروز بیماری نقرس شده و کلیه ها و استخوانها را دچار عارضه خواهد کرد.

افزایش مصرف ویتامین ها به ویژه A و D سبب اختلالات متعدد از جمله بر سلامت گوارش و پوست می شود.

مصرف زیاد مینرالها ( سدیم ، پتاسیم، کلر و … ) که در نمک طعام و اکثر مایعات هست در قلب ( فشار خون) ، کلیه ها و خون اثرات سوء در سلامت دارد.

چه غذاها و خوراکیهایی برای سلامتی مفید هستند؟

woman holding food

تمام خوراکیها ( حبوبات، میوه ها ، سبزیجات و… ) حاوی مواد قندی ، چربی ، پروتئین ، ویتامینی و املاح هستند و مصرفشان برای سلامت بدن ضروری و مفید است به شرطی که به جا و حساب شده مصرف شوند.

مصرف غذاهای قندی از جمله انواع میوه های شیرین، شیرینی (در حد مختصر) و مرباجات و مواد نشاسته ای و سایر غذاهای قنددار برای کارها و فعالیت های کوتاه مدت ضروری هستند و در حقیقت اگر هر روز مواد قندی مصرف نشود، قادر نخواهیم بود فعالیت های روزمره را انجام دهیم و تمرکز فکری و ذهنی داشته باشیم. حتی غذای روزانۀ افراد دیابتی نیز باید حاوی 30 تا 50 درصد مواد قندی باشد اما برای حفظ سلامت باید سعی شود از مواد قندی مصنوعی از جمله انواع شکلاتها و قند و شکر، کمتر استفاده شود.

انواع غذاهایی که دارای چربی هستند از جمله انواع گوشت های قرمز و احشاء داخلی ( دل ، جگر ، قلوه و ….) و روغنهای حیوانی و جانوری برای افراد سالم و بدون بیماریهای قلبی عروقی و گوارشی ضروری است؛ به ویژه اگر از فعالیت های بدنی نیز برخوردار باشند نیاز به چربی بیشتر می شود. زیرا چربیها که در بدن و در نواحی زیر پوستی و داخل احشایی ذخیره می شوند، برای انرژی ، نیازهای دراز مدت و سلامت بسیار ضروری هستند

چربی ها در صورت نیاز، به انرژی مفید تبدیل شده و سبب می شود که فرد بتواند ورزش و یا کارهای بدنی سنگین را به مدت طولانی تر انجام دهد؛ اما باید دقت شود که بین میزان ورودی مواد چرب به بدن و سوخت وساز و متابولیسم داخلی آنها نوعی تعادل برقرار باشد تا به طور نهفته کلسترول و تری گلیسرید خونی بالا نرود و رگه های چربی در داخل عروق رسوب نکنند تا سلامت شما به خطر نیفتد.

بیشتر مراقب سلامت خودتان باشید!

تاثیرات غذا بر بدن

افرادی که در ناحیۀ زیر پوست شکم و یا در سایر نواحی بدن، چربی زیادی دارند و پس از هر بار غذا خوردن دچار نفخ شکم و دل درد و اختلالات گوارشی می شوند باید آگاه باشند که در صورت اضافه وزن، حتماً در سطح و داخل قلب و کبد و روده ها، بافت چربی اضافه دارند و در آینده، برای سلامت بدنشان خطرات جدی فراهم می شود و تنها راه پیشگیری و حتی درمان چاقی، داشتن یک رژیم غذایی مناسب با ورزش های روزانه است.

مصرف پروتئینها به صورت گوشت و حبوبات و سایر خوراکیهای گیاهی و جانوری در زندگی روزمره برای حفظ سلامت کاملاً ضروری است و سوء تغذیه از نظر مصرف پروتئینها خطرات جدی به دنبال دارد. بخش عمده ای از اعمال روزانه ما به استفاده از انرژی پروتئینها گیاهی و حیوانی می تواند بیماری ایجاد کند.

اگر مصرف پروتئین کمتر از حد طبیعی باشد انواع بیماریهای ناشی از فقر پروتئینی از جمله کواشیورکور و ماراسموس، اختلالات کبدی، گوارشی ، قلبی عروقی و اسکلتی ایجاد می شود و اگر بیشتر از میزان طبیعی از پروتئین ها استفاده شود، بیماری نقرس در اثر رسوب ترکیبات پروتئینی در مفاصل بین انگشتان دست و پا و سایر اعضا به وجود می آید؛ همچنین اختلالات کبدی، کلیوی و گوارشی نیز در ازدیاد مصرف پروتئینها رخ می دهد که سلامت را به خطر می اندازد.

عوارض کمبود ویتامین ها در سلامت

تاثیرات غذا بر سلامت

مصرف ویتامینها نیز در اندازۀ طبیعی بسیار ضروری است زیرا کمبود هر نوع ویتامین (B (B-B1-B2-B5-B6-B12 سبب بیماری بری بری و سایر بیماریهای عصبی و کم خونی ، اسهال ، اختلالات عصبی ، پوستی و اسکلتی می شود. ویتامین B در سبزیجات و شیر و گوشت و ماهی و دانه های غلات و جگر وجود دارد.

کمبود ویتامین C موجب بیماری اسکوربیک خواهد شد. از علائم کمبود این ویتامین می توانیم خونریزی لثه ها، عضلات و لق شدن دندانها را ذکر کنیم. ویتامین C در مرکبات ،سیب ، گوجه فرنگی، سبزیجات و سایر میوه های ترش وجود دارد.

کمبود ویتامین D اختلالات استخوانی به صورت راشیتیسم و استئوپورز ( پوکی استخوان)، استئومالاسی، ضعف عضلانی ، تشنج را در پی خواهد داشت. در کمبود ویتامین E اختلالات چشمی، کم خونی و حرکتی در بدن رخ می دهد. ویتامین E در غذاهایی چون روغنها، میوه ها، سبزیجات و غلات وجود دارد. کمبود ویتامین K موجب خونریزی خواهد شد که برای سلامت بسیار خطرناک است. ویتامین K در سبزیجات وجود دارد.

از مینرال ها و لزوم آنها چه میدانید؟

0706r

وجود مینرالها در غذای روزانه بسیار با اهمیت است. مینرالها که همان عناصر شیمیایی موجود در انواع خوردنیها و نوشیدنیها هستند ( مانند سدیم، پتاسیم ، کلر ، بیکربنات ، کلیسم و…. ) همگی نقش حیاتی در سلامت بدن انسان دارند.

سدیم ( در نمک طعام) ، دارای نقش اساسی در فشار خون است و پتاسیم بر قلب اثر بسیار حیاتی دارد و کلسیم نیز افزون بر قلب، در استخوانها نقش مهمی را ایفا می کند. مصرف بیش از حد یا کمتر از این حد عناصر معدنی خطرناک است.

و اما برخی توصیه های مهم در رابطه با سلامت و لزوم داشتن تغذیه سالم:

اولین ثروت، سلامتی است… – رالف والدو امرسون

سلامت

از جسم خود مراقبت کنید، زیرا تنها جایی است که برای زندگی دارید… – جیم ران

همچنان در مجله مد و زیبایی الینو بمانید

مزایا و معایب اپیلاسیون
ماساژ درمانی
مدل مانتو تابستان 97
مدل مو مردانه
ضد آفتاب مناسب

این مقاله در تیم تولید محتوای الینو تهیه و منتشر شده و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است. مراقب سلامت خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *