ای مگ

جین و مدل هایی که از گذشته تا به امروز محبوب مانده اند + تصاویر

جین

جین

جین به شلوارهایی گفته می‌شود که با پارچه دنیم یا Dungaree دوخته شده باشند. دنیم نام نوعی پارچه کتان با بافت راه‌راه و ضخیم است که اگرچه همه‌گونه پوشاک با آن دوخته می‌شود ولی این پارچه عمدتاً برای دوخت شلوار به کار می‌رود. در ایران در لفظ عوام به «جین»، «لی» هم گفته می‌شود که در حقیقت لی نام یک نماد بازرگانی (برند) است؛ (برند Lee). نخستین سازندگان شلوار جین آبی ژاکوب دیویس، کالوین راجرز، و لوی اشتراوس (لیوایس) در سال ۱۸۷۳ بودند؛ ولی از سال ۱۹۵۰ در میان نوجوانان محبوبیت یافتند.

جین

واژه جین یا جینز (به انگلیسی: Jeans) از واژهٔ فرانسوی bleu de Gênes به معنی “آبی از جنوا” آمده‌ است. جنوا (Genoa) نام شهری در ایتالیا است که معادل فرانسوی آن، ” Gênes” می‌شود

پارچه جین

پارچه جین اولیه مبدأ فرانسوی و ایتالیایی دارد، در شهر نیم (Nimes) کشور فرانسه، بافندگان تلاش کردند تا پارچه جین را بازتولید نمایند ولی به جای آن، یک پارچه مشابه با الگوی بافتی از دنده‌های موازی مورب (Twill) توسعه دادند که به نام دنیم شناخته می‌شود، واژه “دنیم” از عبارت فرانسوی “de Nimes” به معنای “از نیم” آمده‌است.

جین در گذشته

برای نخستین بار لباس ملوانان از پارچه جین اولیه یا دنیم تهیه شد. در دهه ۱۹۵۰ بود که استفاده از این نوع شلوار ابتدا در میان نوجوانان و سپس در میان همه مردم شایع شد. امروزه آمریکائیان سالانه ۱۴ میلیارد دلار جین خریداری می‌کنند. قدیمی‌ترین مارک‌های شلوار جین: لی، لیوایز (لِویز: Levi’s) متعلق به لوی استراوس و رانگلر نام دارند.

جین شلوار

اما چرا آبی!!

شلوارهای لی معمولاً آبی رنگ (نیلی) هستند. برای رنگ این شلوارها از رنگ نیل استفاده می‌شود که هند اولین مرکز تولید و پروش گسترده آن بود ولی این ماده هم اکنون اغلب با فرایندهای شیمیایی تولید می شود. در حالی که تنها چند گرم نیل برای رنگ کردن یک شلوار لازم است، سالانه بیش از ۲۰ میلیون تن نیل در این صنعت مصرف می‌شود.

جین زنانه

میتوانید ما در شبکه های اجتماعی به آدرسهای زیر دنبال کنید و از مطالب بیشتر لذت ببرید

الینو مگ در اینستاگرام
الینو مگ در پینترست
الینو مگ در توئیتر
الینو مگ در یوتیوب
الینو در آپارات

متشکریم که تا پایان همراه ما بوده اید. امیدورایم از مطلب فوق که در تیم تولید محتوای الینو آماده و منتشر شده لذت برده باشید. همچنین میتوانید طرح های خود را به آدرس ایمیل ما ارسال کرده تا با نام خودتان در وبسایت الینو درج گردد. همچنان همراه ما در مجله مد و زیبایی الینو باشید.

همچنان در مجله مد و زیبایی الینو بمانید

رنگ رژ لب معرف شخصیت شماست
شینیون جدید و حرفه ای
جذابیت بیشتر با تغییر در نحوه ی لباس پوشیدن
استایل دخترانه جدید
مدلینگ چیست؟ آیا شما مدل هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *