ای مگ

موخوره و راه های درمان آن را بشناسید

موخوره

آیا می دانید چگونه دچار موخوره می شوید؟

یکی از مسائلی که بین خانم ها شایع است، مسئله ی موخوره در مو است. موخوره معمولا به دلیل رنگ کردن بیش از حد، شستن زیاد، شانه کردن ناملایم، بستن زیاد مو، فر کردن مو و استفاده بیش از حد مواد شیمیایی است. آسیب‌های حرارتی ناشی از استفاده مکرر از سشوار نیز در ایجاد موخوره موثرند. تمامی این موارد مو را ضعیف کرده، کوتیکول را از بین برده و در نتیجه به شکستن مو و موخوره می انجامد.

موخوره چیست؟

موخوره

موخوره ، قسمت انتهایی ساقه مو شکافته شده و به دو قسمت یا بیشتر تقسیم می‌شود، سپس شکافتگی به طرف ریشه پیشرفت می‌کند و باعث شکستن و خرد شدن ساقه مو می‌شود. هر عاملی که به سلول‌های کوتیکول آسیب برساند باعث موخوره می‌شود از جمله شامپوهای خشن و غیر استاندارد، مواد اکسیدان، رنگ مو، مواد فر، گرمای شدیدناشی از سشوار یا اتوی مو، باد و تابش آفتاب.
هنگامی‌که موی سر بسیار بلند می‌شود به علت تماس طولانی مدت با مواد شوینده آسیب می‌بیند و دچاره موخوره می‌شود.

موخوره را شناسایی کنید:

  1. دوشاخه شدن یا چند شاخه شدن انتهای موها
  2. آسیب دیدگی در میان موها
  3. نقطه های سفید در انتهای مو

متاسفانه ترمیم موخوره ممکن نیست و تنها راه خلاص شدن از آن ، کوتاه کردن مو است. اما روش های زیادی برای جلوگیری از موخوره وجود دارد که به آن اشاره میکنیم.

راه های جلوگیری از ایجاد موخوره

موهای سالم و زیبا

1- از برس‌ها و شانه‌هایی از جنس مواد طبیعی ( چوب و …) استفاده کنید.

2- از شامپوهای طبیعی که اسیدی و قلیایی نیستند استفاده کنید، از شامپوهایی که حاوی الکل هستند دوری کنید، چرا که موهایتان را خشک و شکننده می کنند و در نتیجه دچار موخوره میشوند.

3- از روغن‌های گیاهی به موهایتان بمالید، پوست سرتان را با روغن ماساژ دهید،با ماساژ دادن ، باعث می شود رطوبت موهایتان حفظ شود. از روغن زیتون،روغن بادام،روغن نارگیل و …. استفاده کنید. مقداری روغن بر روی مو ریخته و به آرامی ماساژ دهید،به مدت یک ساعت بگذارید بر روی موها بماند سپس با شامپو موهایتان را بشویید.

درمان موخوره

4- از میزان مواد شیمیایی درون آبی که با آن موهایتان را میشویید، مطلع شوید.آب لوله کشی ممکن است حاوی مواد شیمیایی مخصوصا، کلر باشد. برای کاهش این مواد شیمیایی می توان از از فیلتر های تسویه مخصوص استفاده کنید.

هنگام شنا کردن

5-پیش از شنا کردن در استخر، رودخانه یا دریا، موهایتان را با کلاه بپوشانید. در صورت امکان بعد از شنا کردن موهایتان را با شامپو بشویید و فقط از آبکشی کردن مو خود داری کنید.

6- از موهایتان در برابر نور خورشید محافظت کنید. امواج فرابنفش، علاوه بر پوست به موها آسیب میرساند.
موهایتان را ملایم شانه کنید. از بالا به پایین موهایتان را شانه کنید و اگر به گره مو برخورد کردید، آن را شانه نکنید و سعی کنید با انگشتانتان آن را باز کنید و بیش از حد موهایتان شانه نکنید.

7- هنگامی‌که موها رنگ می‌شوند ناگزیر آسیب می‌بینند و برای نگهداری بهتر باید از شامپو و نرم کننده بسیار خوب استفاده کنید و آزمایش کنید چه شامپویی با موی شما سازگاری دارد. روی برچسب محصول به دنبال کلمه های : مناسب برای موهای آسیب دیده، هیدراته مو و یا نرم کننده مو باشید.

8- به آرامی موی سرتان را خشک کنید. با حوله آب اضافی موهایتان را بگیرید و بعد از آن اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شود و کمتر از سشوار استفاده کنید.

9- پس از حمام بایستی قسمت پایانی موها را با کرم یا ماسک مو ترمیم کننده محافظت کنید.

10- در ابتدای تشخیص موخوره هر 6 هفته یکبار موهایتان را به مقدار بسیار کم کوتاه کرده و یا اصطلاحا نوک گیری گیری کنید

کوتاهی مو

11- از سرم ضد مو خوره و یا کرم درمان مو خوره با رعایت دستور مصرف استفاده کنید

همچنان در مجله مد و زیبایی الینو بمانید

کرم موبر راه مناسبی برای رفع موهای زائد است؟
رنگ موی فانتزی
تاثیرات تغذیه بر سلامت بدن
از مزایا و معایب اپیلاسیون چه میدانید؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *