ای مگ

دکلره و نکات کلیدی که باید قبل از انجام آن بدانید

دکلره کردن مو

دکلره به پودر روشن کننده و بی رنگ کننده مویی گفته می شود که توسط آرایشگران در سالن های زیبایی یا برای اموزش دكلره كردن مو در خانه و آموزش حرفه‌ای و کامل دکلره مو در آموزشگاه های آرایشگری مورد استفاده قرار می گیرند.  به طور کلی، واژه دکلره به معنای رنگ بری مو گفته می شود که طی یک فرایند شیمیایی پیگمنت های طبیعی مو از ساختمان مو خارج می شوند و به اصطلاح مو روشن می می شود.

دکلره کردن مو

آیا خواهان رنگ موی بلوند زیبا هستید؟ رنگ موی بلوند رنگ بسیار مناسبی برای فصل تابستان است این رنگ مو برای افراد با پوست سفید و روشن می تواند ایده خوبی باشد. رنگ موی بلوند رنگی است که در بین خانم ها بسیار محبوبیت دارد؛ بخصوص در ایران دخترخانم ها تمایل زیادی به رنگ موی بلوند و طیف های مختلف آن دارند چرا که باعث شادابی چهره و اصطلاحا باز شدن صورت میشود رنگ روشن آن ممکن است باعث شود که سن کمی بالاتر از حد معمول بنظر برسد اما با یک آرایش صورت و مدل مناسب سنتان میتوانید این مشکل را رفع کنید.
دکلره
رنگ موی بلوند رنگی است که هم میتواند بعنوان رنگی شیک و رسمی برای خانمهای سن بالاتر مناسب باشد و هم بعنوان رنگ فشن و خاص برای دختر خانم های جوان تر که صد البته مدل مو هم باید متناسب با سن در رنگ موی بلوند باشد.

نوع رنگ دکلره مو بستگی به نوع مو دارد و البته سلیقه؛ دکلره کردن و مش کردن موها معمولا باعث آسیب رسانی به بافت موها می شود. بخصوص خانم هایی که موهای شکننده و ظریفی دارند باید بیشتر مواظب موهایشان باشند تا آسیب کمتری به آنها برسد. در ادامه راه کارهایی به شما می گوییم تا با بهترین روش برای دکلره کردن موها آشنا شوید و در نتیجه موهای سالم و خوبی داشته باشید و از شکننده شدن موهایتان جلوگیری گیری کرده باشید.

انواع پودر دکلره:

برای آموزش حرفه‌ای و کامل دکلره مو شناخت انواع دکلره ها اهمیت زیادی دارد. برای اینکه به یک آرایشگر حرفه ای تبدیل شوید باید همه چیز درباره دکلره و اکسیدان ها را بدانید. به طور کلی پودر دکلره در 4 رنگ مختلف در بازار وجود دارد که عبارت است از:

پودر دکلره سفید

پودر دکلره سفید

پودر دکلره سفید، ضعیف ترین پودر دکلره است که حاوی کمترین میزان آمونیاک می باشد. بنابراین، در صورتی که موهای شکننده و ضعیفی دارید یا مرتبا موهای خود را دکلره می کنید بهتر است برای دكلره كردن موي رنگ شده از دکلره سفید استفاده نمایید؛ زیرا پودرهای دکلره حاوی مواد شیمیایی هستند. برای آموزش کامل دکلره کردن مو بهتر است به جای سایر پودرهای دکلره از پودر دکلره سفید استفاده شود.

پودر دکلره آبی

پودر دکلره آبی

این نوع پودر دکلره جهت موهای طبیعی و سالم استفاده می شود و پرطرفدارترین پودرهای دکلره هنگام اموزش دكلره كردن مو در خانه می باشد. همچنین قوی تر از پودر دکلره سفید است. پودر دکلره آبی می تواند حتی تیره ترین رنگ مو را هم در عرض چند دقیقه به بلوند تبدیل کند. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از سوختگی موها و آسیب دیدگی پوست سر مدت زمان ماندن دکلره روی موها و درصد ترکیب آن با اکسیدان اهمیت زیادی دارد.

در صورتی که طرز دكلره كردن موها توسط شما اشتباه باشد و پودر دکلره زیاد روی مو بماند به موهای شما آسیب وارد می شود. بنابراین باید از آن با دقت استفاده کنید. توصیه می شود در صورتی که رنگ موهای شما تیره است از دکلره آبی و در صورتی که روشن است از دکلره سفید استفاده کنید. پودر دکلره آبی در یکبار استفاده می تواند تا 4 درجه موهای شما را روشن تر کند.

پودر دکلره بنفش

یکی دیگر از فوت و فن روش دکلره کردن مو استفاده از پودر دکلره بنفش به جای پودر آبی است. این نوع پودر دکلره بدون آمونیاک می باشد. این پودر مخصوص آن دسته افرادی است که وقتی موهای خود را دکلره می کنند یا آموزش کامل دکلره کردن مو می بینند پس از دكلره كردن ريشه مو با موهایی به رنگ نارنجی مواجه می شوند و به عبارتی موهای آنها به قدری ضخیم و تیره است که حتی پودر دکلره آبی نیز نمی تواند کاملا آنها را بی رنگ کند. بنابراین اگر قصد اموزش دكلره كردن مو در خانه را دارید بهتر است به جای خرید دکلره آبی از پودر دکلره بنفش استفاده کنند.

پودر دکلره بنفش در یکبار استفاده موها را تا 8 درجه روشن تر می سازد. به عبارتی سرعت روشن کنندگی و قدرت آن دو برابر پودر دکلره بنفش است. البته طرز دكلره كردن موها و جنس مو نیز روی سرعت روشن شدن موها تاثیر دارد.

دكلره كردن موي سر

پودر دکلره خاکستری    

این نوع پودر دکلره که جدیدترین نوع پودر دکلره است از کربن ساخته شده است که از مواد آلی محسوب می شود. استفاده از پودر دکلره خاکستری یکی از بهترین فوت و فن روش دکلره کردن مو  برای رفله گیری است و به سرعت می تواند مو را به رنگ پایه برگرداند. از مزایای این نوع پودر، حذف رنگ زردی موها می باشد که بعد از دكلره كردن ريشه مو با پودر آبی یا سفید بر جای می ماند. می توان گفت پودر دکلره خاکستری در حال حاضر بهترین راه دکلره کردن مو ضخیم می باشد. از طرف دیگر قوی ترین پودر دکلره موجود در بازار است که رفله زرد و نارنجی موها را به سرعت از بین می برد.

به طور کلی بهترین راه دکلره کردن مو استفاده از پودر دکلره آلی به جای دکلره شیمیایی است. معمولا دكلره كردن موي سر به این شکل است که اگر موها رنگ تیره داشتند از پودر بیرنگ کننده آبی و در صورتی که رنگ موها روشن تر باشد می توان از پودر بیرنگ کننده سفید استفاده کرد. دقت داشته باشید که برای جلوگیری از سوختگی و پوسیدگی مو در هنگام دکلره مدام موها را کنترل نمایید و مقاومت آنها را بررسی کنید همچنین روش دكلره كردن موي سر مناسبی را انتخاب نمایید. اگر قسمتی از مو را جدا نمودید و کش آمد، می بایست بلافاصله موها را شسته و خشک نمایید.

دکلره بدون آسیب

نحوه دکلره کردن مو ، بدون آسیب به آن

چگونگی رساندن موها به پایه 10

  1. جهت راندن موها به پایه 10 در دکلره، پیمانه پودر دکلره همراه با 120 میل اکسیدان 12 درصد کاملا ترکیب نمایید و سپس روی موها بزنید. اجازه دهید مواد 15 دقیقه روی موها باشد و یا اینکه تا زمانی که مو رنگ باز کند.
  2. به این نکته توجه داشته باشید که پودر دکلره پس از مدت زمان کتاهی زورش گرفته خواهد شد و از آن به بعد است که قدرت تخریب پیدا می کند، موهایتان را با کمک نرم کننده مناسب شسته و به آرامی خشک نمایید نگذارید که رطوبت و نم روی موهایتان باقی بماند.
  3. اکنون می بایست دوباره 2 پیمانه پودر دکلره را همراه با 150 میل اکسیدان 9 درصد به علاوه یک قاشق سوپ خوری از ماسک مو را باهم مخلوط نمائید. سپس به میزان 15 دقیقه روی سر خود قرار دهید و بعد از آن مانند مرحله قبلی موهایتان را با نرم کننده خوب شسته و خشک نمایید.
  4. در قسمت بعدی دکلره کردن موها می بایست 2 پیمانه پودر دکلره را همراه با 150 میل اکسیدان شماره 1 مخلوط نمایید. سپس مدت 15 دقیقه روی موهای سرتان قرار دهید و در پایان مانند مراحل قبل موهارا کامل شسته و خشک نمایید.
  5. در صورت تمایل می توانید در آخر از یک رنگساژ مناسب نیز استفاده نمایید و بعد از آن رنگ اصلی را بزنید. اگر مایل هستید که پایه 10 بدون قرمزی باشد استفاده از رنگساژ می تواند به شما کمک کند.

دکلره

فوت های کوزه گری برای رنگساژ:

  • اگر می خواهید که زردی مو را بگیرید از رنگ های سری دودی یا نقره ای استفاده کنید که زردی مو را خنثی کند.
  • اگر زردی مو زیاد است به اندازه یک نخود رنگ بنفش را با رنگ اصلی مخلوط کنید،اگر می خواهید موهای تان زردی نداشته باشد هیچ گاه سری طلایی برای رنگساژ به کار نبرید.
  • در رنگساژ بسته به حجم مو باید از رنگ روشن در فرمول به اندازه بیشتر و از رنگ های تیره به اندازه حداکثر یک نخود استفاده کرد.
  • اگر بخواهیم شدت تن زیتونی، طلایی و دودی را زیاد کنیم از واریاسیون های مربوط استفاده کنید.

نحوه استفاده از رنگساژ قبل از رنگ اصلی در دکلره

جهت رسیدن به رنگ موها در دکلره، اکنون می بایست 120 میل اکسیدان شماره یک را همراه با 4 بند انگشت (4 میل) واریاسیون آبی را با هم مخلوط نمایید و همانند یک شامپو روی سر استفاده کنید و سپس به آرامی ماساژ دهید. اگر مناسب سلیقه شما نبود می توانید این مرحله را مجدد تکرار کنید.

پایه های دکلره :

۱- قرمز
۲- قرمز نارنجی
۳- نارنجی قرمز
۴- نارنجی
هرگاه موها به هر یک از چهار رنگ بالا برسد می گوییم مو در حد دکلره ی ضعیف رنگ باز کرده و مو دیگر بیشتر از این مقاومت نداشته است . بنابراین رنگهای انتخابی برای این پایه ها می تواند شامل قهوه ای متوسط ( پایه ی چهار ) بلوطی ، مسی ، آکاژو ، فندقی تیره و قهوه ای صدفی باشد.
پایه های دکلره
۵- نارنجی زرد
۶- زرد نارنجی
۷- زرد ( پایه ی زرد را پاستیل نیز می گویند )
به این سه پایه دکلره ی متوسط می گوید . رنگهای آکاژو ، قهوه ای روشن ، بلوند تیره ، رنگهای خاکستری پایه ی پنح و شش می تواند رنگهای انتخابی باشد.

۸- زرد روشن
۹- زرد خیلی روشن
۱۰-۱۱-۱۲- پلاتینه تا سفید می باشد .
به این دو پایه دکلره ی قوی می گویند بلوند روشن . بلوند طلایی . بلوند خاکستری و بلوند زیتونی می تواند از رنگهای انتخابی باشد.

چگونه عوارض دکلره را کم کنیم:

کیم کارداشیان
1 . بهتر است سالانه ۱ تا ۲ بار بیشتر به سراغ دکلره نروید تا موی شما در این فاصله فرصت کافی برای رشد داشته باشد و رنگ های جدید آسیب بیشتری به مو وارد نکنند، چراکه دفعات زیاد این کار، مو را خشک و شکننده و مستعد آسیب جدی می کند.
2 . همیشه قبل از دکلره کردن مو برای جلوگیری از حساسیت و التهاب، ابتدا روی قسمتی از موها آزمایش کنید. حساسیت ممکن است در حد قرمزی و خارش پوست یا حتی شدیدتر به صورت تورم پوست سر باشد.
3 . بعد از دکلره کردن از شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه و نرم کننده استفاده کنید، زیرا باعث لطافت بیشتر موها و شانه کردن آسان آنها می شود و حتما بعد از استحمام سطح مو را با یک لایه از لوسیون ها و روغن های محافظ بپوشانید تا به تدریج مو بتواند به حالت اولیه برگردد.
4 . بعد از دکلره کردن، موهایتان را در زیر کلاه پلاستیکی قرار ندهید. این عمل باعث می شود محلول دکلره خشک شود و نتیجه مورد نظر را روی موها نداشته باشد. همچنین باعث می شود ظرافت و حالت موها از بین برود.
5 . از افزودنی به پودر بیرنگ کننده استفاده کنید. این محصول آسیب ناشی از بی رنگ کردن مو را به شکل محسوسی کاهش داده و از زردی مو به نسبت بالایی جلوگیری کنید

دکلره کردن مو

برای شکل دادن به موی دکلره شده هرگز از باد گرم سشوار، اتوی مو و اسپری های حالت دهنده استفاده نکنید، چرا که در صورت استفاده، شکنندگی و خرد شدن مو را به همراه دارد.

اکسیدان چیست و چرا به پودر دکلره اضافه می شود؟

انتخاب اکسیدان  و خرید رنگ مو مناسب برای آموزش کامل دکلره کردن مو اهمیت زیادی دارد. تمام پودرهای دكلره كردن موي سر برای اینکه رنگ بری داشته باشند باید با اکسیدان مخلوط شوند. در انواع روش دكلره كردن موي سر، اکسیدان نقش فعال ساز و شروع کننده واکنش شیمیایی را بر عهده دارد. اکسیدان  باعث می شود پودر دکلره بتواند روی رنگدانه های مو اثر بگذارد و موقع دكلره كردن موي رنگ شده رنگ مو باز شود. اکسیدان ها درجه بندی مختلفی دارند مثل اکسیدان 3%، اکسیدان 6%، اکسیدان 9 % یا اکسیدان 12%. هرچه درصد اکسیدان بیشتر باشد کاتالیزور قوی تری خواهد بود. در نتیجه مو سریع تر بی رنگ می شود اما برای دكلره كردن ريشه مو هرچه اکسیدان ضعیف تر باشد ریشه مو کمتر آسیب می بیند.

آموزش کامل دکلره کردن مو

توجه داشته باشید که اکسیدان 12% بسیار قوی است و نباید هنگام دكلره كردن موي رنگ شده زیاد روی مو باقی بماند در غیر اینصورت باعث آسیب دیدگی موها می شود. بنابراین، در هنگام خرید اکسیدان و دكلره كردن موي سر باید درصد اکسیدان مناسب را انتخاب نمایید تنها در صورتی از آن استفاده کنید که آرایشگر شما حرفه ای باشد. اکثر خانم های ایرانی موی تیره دارند و پس از استفاده از اکسیدان موی آنها تناژ قرمزی به خود می گیرد. اگر شما نیز از این مشکل رنج می برید می توانید از اکسیدان ضد قرمزی برای دکلره کردن موی خود استفاده نمایید تا موی شما رنگ قرمز به خود نگیرد. استفاده از اکسیدان ضد قرمزی و خرید شامپو رنگ مو مناسب از جمله فوت و فن روش دکلره کردن مو به شمار می رود که هر آرایشگری باید آن را بداند و بهترین راه دکلره کردن مو تیره به شمار می رود.

جمع بندی

در این مقاله سعی بر آن بود تا همه چیز درباره دکلره را بیاموزید تا بتوانید با آموزش حرفه‌ای و کامل دکلره مو به یک آرایشگر حرفه ای تبدیل شوید. در صورتی که در رابطه با روش دكلره كردن موي سر سوال، انتقاد و یا پیشنهادی دارید می توانید از قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید به ما بگویید که طرز دكلره كردن موها شما به چه صورت است؟ آیا روش دكلره كردن موي بهتری سراغ دارید؟ منتظر پاسخ های شما عزیزان هستیم.

همچنان در مجله مد و زیبایی الینو بمانید

موخوره و راه های درمان آن
کرم موبر راه مناسبی برای رفع موهای زائد است؟
رنگ موی فانتزی
ضد آفتاب مناسب
از مزایا و معایب اپیلاسیون چه میدانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *